Norrköpings kommun gav oss i uppdrag att göra en filmproduktion vars syfte var att spegla det goda livet i Norrköping. Det goda livet omfattar hela livet och alla åldrar. Boende, aktiviteter, samhällsservice, kultur, näringsliv, utbildning, förverkligande, idéer, omsorg, hälsa, fritid, nöjen, stadsmiljö, kommunikationer och allt annat som behövs för att livet i en stad ska vara gott.
Efter en del funderande så beslutade vi oss för ett koncept där vi försöker få med allt detta under en aktiv dag i Norrköping. Från tidig morgon till sen natt. Filmen är ett snabbt kollage av stillbilder och filmat material. Tempot är högt bitivis och intrycken många.
Filmen Det Goda Livet är en snabbintroduktion av Norrköpings själ på 9 minuter. Att använda som en starter i olika sammanhang. Besök utifrån, introduktion till nyanställda, mässor och överallt där man i olika sammanhang vill göra PR för staden.
Filmen är producerad i HD 16:9 widescreen 1920x1080p och redigerad i Final Cut Studio och SoundTrack Pro. Speltid ca 9 min. Idealt visningsläge: mörk biolokal med bra ljudanläggning.
Du behöver ha QuickTime Player 7 installerad för att se filmen.
Den finns att ladda ner kostnadsfritt här.


