Hoppa direkt till innehåll

Planerat: Ombyggnad av moduleditorn

29 september 2008
Planerat: Ombyggnad av moduleditorn
När du som admin uppdaterar saker i Atlas så använder du dig av moduleditorn, vilket är Atlas sätt att hantera moduler och informationen ni har skrivit in i dem. Ditt gränsnitt mot modulerna är i regel ett forumlär för att skapa ny och redigera gammal information.
Det är den här delen som är i behov av en uppdatering, och det jobbar vi just nu väldigt mycket med. Detta är ju en fundamental del av Atlas och koden som hanterar detta idag är nästan sju år gammal. Målet är ju att så lite som möjligt ska skilja sig utseendemässigt och att det ska fungera som det alltid gjort, men det är ju helt omöjligt att gå igenom alla möjliga scenarios innan så vi ber om övereende i övergångsfasen om det kan bli lite skakigt, använd supportmodulen för att rapportera oegentligheter så fort ni stöter på dem.

Vad är nytt?

Vissa saker som olika typer av in-data kommer att få ett nytt upplägg, t.ex för datumfält eller sökfält. Det är inga stora förändringar och dokumentationen kommer uppdateras för att reflektera det nya. En annan nyhet är att Atlas kommer stödja översättningsbara moduler. Det vill säga att alla poster i alla databaser kommer kunna översättas till valfritt språk. Om det är någon speciell funktionalitet ni saknar i formulärhanteringen/moduleditorn så är detta ett bra läge att maila Jonas Eklundh (eller lägga in ett ärende i supportloggen) och berätta lite om dina idéer.

När då?

Detta kommer ske någon gång i mitten av oktober och vi kommer skicka ut en till Atlas Update innan vi genomför ändringen.